Aktualności

Najpierw płać sobie! Czyli zasada 10%

„Biedni ciężko pracują na swoje pieniądze, bogaci dbają o to, żeby pieniądze ciężko na nich pracowały” – T. Harv Eker


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile zarobiłeś w swoim życiu pieniędzy? Ile z nich pozostało przy Tobie? Każdy z nas jest w stanie zarobić w swoim życiu ograniczoną ilość pieniędzy. Poziom naszej przyszłej zamożności ściśle zależy od tego, ile z zarobionych pieniędzy uda nam się zatrzymać przy sobie!

Zasada 10%

Każda forma gromadzenia kapitału jest dobra. Najważniejsze, aby nie wydawać całego dochodu, generując nadwyżkę finansową oraz nauczyć się systematycznie i długoterminowo odkładać nawet niewielką jego część.
Bezwzględnie powinno pozostać przy nas 10% naszych przychodów netto!
Jest to zgodne ze złotą zasadą – najpierw płać sobie! Innymi słowy – wyróbmy w sobie nawyk wydawania 90% naszych przychodów (tak jakby te 10% w ogóle nie trafiało na nasze konto).
Czy to jest łatwe? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zastanów się czy łatwo byłoby Ci wydawać 110% tego co otrzymujesz? Oczywiście, że tak! Dlatego tak ważna jest systematyczność i konsekwencja w realizowaniu planu!
„Powodem, dla którego większość ludzi myśli o przyszłości z lękiem, zamiast z podekscytowaniem, jest fakt, że nie mają jej dobrze zaprojektowanej” – Jim Rohn

Aby przekonać się jakie to łatwe, proponujemy test:

  1. Załóż dowolne konto oszczędnościowe
    (możesz to uczynić u swojego doradcy OVB jeśli nie masz swojego doradcy zadzwoń (zakładka "Kontakt"))
  2. Na rachunku, na który spływa Twoje wynagrodzenie ustaw zlecenie przelewu opiewające na 10% swoich przychodów netto , które będą trafiać na utworzony rachunek oszczędnościowy.
  3. Powyższe zlecenie utrzymaj konsekwentnie przez min. 6 miesięcy lub do momentu, w którym zdasz sobie sprawę, że zapomniałeś o tym zleceniu przelewu.
Ważne, aby zlecenie przelewu było ustawione na dzień po wypłacie - pamiętaj, najpierw płać sobie!
Czytaj dalej